Kmin Rzymski Kumin Ziarno

dieta wegetariańska

[Zaloguj się, aby zobaczyć cenę]
W magazynie
Zaloguj się aby kupić

Ten produkt nie może zostać dodany do
koszyka, ponieważ nie jesteś zalogowany.

Charakterystyka:

Kmin rzymski jest znany również pod następującymi nazwami: kmin egipski, kmin turecki, kumin, jeera, jira, comino, cummi, czarny kminek. Jest to przyprawa bardzo rozpowszechniona na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Ma mocny i aromatyczny zapach i ostry, trochę słodki smak. Z wyglądu i smaku przypomina zwykły kminek, jednakże nim nie jest. Kmin rzymski jest spokrewniony kminkiem, anyżem, koprem i fenkułem – pochodzi również z rodziny roślin baldaszkowatych. Jest to roślina jednoroczna osiągająca wysokość 0,5 m o pierzastych liściach, białych lub różowych kwiatach. Okres kwitnienia to maj, owoce można zbierać 4 miesiące po wysiewie. Przyprawą są nasiona tej rośliny.

Kmin rzymski pochodzi z Azji Zachodniej i ma bardzo długą historię. Egipcjanie znali go już przed 5000 lat: znajdował się w piramidach. W kuchni greckiej i rzymskiej był bardzo ważną przyprawą, popularny również w Średniowieczu (z tego właśnie okresu pochodzi nazwa „kmin rzymski”). W czasach Karola Wielkiego był traktowany jako włoska odmiana kminku i uprawiany we wszystkich przyklasztornych ogrodach. Jednak próby te nie powiodły się, ponieważ kmin rzymski wymaga gorącego klimatu. Obecnie uprawiany jest głównie w Indiach, Iranie, Indonezji, Chinach i krajach południowych basenu Morza Śródziemnego. W naturze nie występuje. W Polsce nie może być uprawiany ze względu na niską odporność na niskie temperatury.

Opakowanie:

Kmin rzymski zapakowany jest w torebki foliowe, zgrzewane z atestem spożywczym oznaczone etykietą z nazwą, składem i datą ważności. Gwarancja zachowania świeżości na dłużej.

Zastosowanie:

Szczególnie polecany jest do potraw o wyższej zawartości tłuszczu. Dodawany jest do mięs, takich jak: wieprzowina, baranina, niektórych gatunków drobiu oraz do potraw z kapusty, fasoli i ziemniaków. Kminem rzymskim przyprawia się sosy, zupy, wędliny oraz sery. Służy również do aromatyzowania chleba i innych wyrobów piekarniczych.

Działanie:

  • Kmin rzymski jest uważany za roślinę leczniczą: owoce zawierają do 4% olejku eterycznego i flawonoidy.

  • Owoce i ziele działają przeciwzapalnie, moczopędnie oraz napotnie, pobudzają serce, ośrodek oddechowy,

  • powoduje wydzielanie soków trawiennych.